ZŠ: 739 048 969
MŠ: 731 495 157
Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Škola pro udržitelný život

logo 

  

http://www.nadacepartnerstvi.cz/skola

http://www.ekologickavychova.cz/

  

Škola pro udržitelný život

 Škola pro udržitelný život

Společný grantový a asistenční program Nadace Partnerství a Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER.

O co v programu jde?

Posláním programu je  vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje a zapojení veřejnosti do konkrétních akcí směřujících ke zlepšení životního prostředí.

Program je realizován prostřednictvím škol fungujících jako iniciační centrum a prostřednictvím praktických malých místních projektů. Pomáháme školám a jejich partnerům započít a rozvíjet procesy udržitelného rozvoje obce - péči o životní prostředí, stimulaci udržitelného způsobu života, občanské společnosti, mezisektorové spolupráce, účasti občanů ve věcech veřejných a vytváření dlouhodobého partnerství, které přinese měřitelné výsledky pro celou komunitu a vytvoří podmínky pro vznik a realizaci místní Agendy 21.

 

Zároveň tím škola orientuje výuku na potřeby skutečného života a do školního vzdělávacího programu přirozeným způsobem zahrnuje  rozvoj kompetencí potřebných pro řešení problémů současného světa. Program „Škola pro udržitelný život“ tak poskytuje jak žákům, tak všem, kteří pracují na místní úrovni, potřebné základní znalosti a dovednosti. 

Program probíhá v Česku, Polsku a ve Velké Británii.

Cíle programu:

PODPORA ZAPOJENÍ VEŘEJNOSTI – zapojování škol a obcí do procesu identifikace, přípravy i realizace projektů zlepšujících životní prostředí místa. Podpora využívání metod komunitního plánování.

REALIZACE PROJEKTŮ, KTERÉ ZLEPŠÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ MÍSTA  - finanční a asistenční  podpora projektů iniciovaných školou, které viditelným způsobem zlepší životní prostředí místa.

EKOLOGICKÁ VÝCHOVA A VZDĚLÁVÁNÍ PRO UDRŽITELNÝ ROZVOJ – propojování výuky s praktickým životem,  zahrnutí rozvoje kompetencí pro řešení problémů současného světa do školních vzdělávacích programů, vedení výukových programů, vytváření tištěných a elektronických materiálů, naplňování  státního programu ekologické výchovy a strategie vzdělávání pro udržitelný rozvoj.

SPOLUPRÁCE NA ROZVOJI SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI  FIREM - spolupráce s firmou Toyota a dalšími partnery na regionální i nadregionální úrovni při  vytváření strategií společenské  odpovědnosti firem (tzv. CSR).

PAN-EVROPSKÁ SÍŤ –vytvoření evropské sítě škol a projektů, které umožní sdílení zkušeností s vytvářením partnerství škola – komunita, zaměřených na praktické projekty.

 

 

Kocbeřská škola si již dvanáct let zapojuje do projektů Škola pro udržitelný život, které vyhlašuje SEVER – Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory a Nadace Partnerství ,  patříme tedy již mezi zkušené účastníky projektů. Veřejnosti trochu nesrozumitelný pojem má jednoduchý cíl – Žáci realizují v rámci běžného vyučování v souladu se Školním vzdělávacím programem takové aktivity a činnosti, které pozitivně nejen ovlivní veřejnost, ale i ji do dění ve škole vtáhne. 

     Za ta léta se nám za pomoci aktivních rodičů i dalších přátel podařila řada zajímavých věcí, které jsou v našich školách spíše výjimečné. Díky nadšeným pomocníkům jsem zrealizovali ve dvou projektech úpravu školní i zahrady u školky, postavili pergolu za školou i pamětní kameny do předzahrádky, vytyčili naučnou stezku podél hraničních kamenů do Kohoutova, zabývali se tříděním odpadu i kreslili výstražné tabule podél silnice a místní značení po vsi. Jiný rok jsme věnovali úpravě a využití našeho kostela svatého Floriana a své plány máme i letos. Některé prvky už dosloužily, ale vzdělávací dopad, který projekt měl, snad v našich žácích zůstává

   Jednoduše se to píše, ale za každým projektem je spousta práce a také aktivit se žáky. Hlavním cílem totiž není jen „něco změnit“, ale především žáky dovést k poznání, že něco změnit mohou a dokáží. Učí se tedy plánovat, učí se oslovovat veřejnost, učí se rozlišovat podstatné od nepodstatného. A výuka má smysl, protože je to „o něčem“  - tedy to, po čem se ve školství hodně volá.  Smysl má, řešit problémy, které pálí i ostatní, tedy řešíme společně.

Podél staré hranice do sousední vesnice

podzim 2016

V tomto projektu jsme opravili a zmodernizovali naučnou stezku do Kohoutova, kterou dělali žáci v roce 2005. 

DSCN6949.JPGDSCN6871.JPG

Součástí byla také výsadba stromků podél cesty a rozmístění laviček

 

DSCN6400.JPG DSCN6425.JPG

Začínáme společným plánováním a pak již následovala práce nad obsahem tabulí, výtvarnými návrhy i vybírání fotografií a studování kronik a dalších pramenů. 

A zde je výsledek - toto je na tabulích

cedule_3a.pdf

DSCN6452.JPGDSCN6459.JPG

DSCN6442.JPGDSCN6437.JPGKocbeřské mravenčení

jaro a léto 2016

   Náš letošní projekt „ Kocbeřské mravenčení“ vychází z další  místní zajímavosti, tedy obřích mravenišť. Děti se budou životem tohoto hmyzu zabývat v běžných  předmětech ze všech úhlů pohledu a výstupem budou prezentace a „naučné  tabule“ na autobusových zastávkách, ale i drobné herní prvky tamtéž, aby se zabavili malí i velcí při čekání na autobus.  Místní i návštěvníci  se dozvědí nejen něco o zdejších mraveništích, ale také o tom, že je v Kocbeřích  škola a v ní šikovné děti a žijí zde lidé, kterým na světe kolem nich záleží.

DSCN5777.JPGDSCN5747.JPG

V pondělí 2. května jsme s Filipem Pýchou začali pracovat na našem mravenčím projektu. Vymýšleli jsme příběh, co bude na tabulích a to, jak to vlastně zvládneme. 

DSCN5825.JPGDSCN5833.JPG

Informace, které budou na tabulích, jsme studovali z knih a internetu, ale také jsme si pozvali lektorku z KRNApu a společně v lese u mravenišť jsem zkoumali, jak to vlastně s těmi mravenci je. Navázali jsme tím na naše zkoumání na Den Země. 

DSCN5747.JPGDSCN5772.JPG

Některé příběhy jsme malovali, jiné jsme se rozhodli nafotit. Na zahradě jsme vytvořili velké mraveniště a do něho jsme vymodelovali mravence a další postavičky našeho příběhu. Sestavit příběh a doplnit dialogy nám pak pomohl kamarád naší školy pan Filip Pýcha.

DSCN5928.JPGDSCN5931.JPG

Na zastávce jsem si vyrobili počítadlo a na zadní stranu jsme navrhli velké bludiště - mraveniště

DSCN6101.JPGDSCN6104.JPG

Náš projekt se chýlí ke konci -  mravenčími příběhy vyzdobíme autobusové zastávky, na zastávce nad školou už brzy bude mravenčí lavička od pana řezbáře Paďoura a pro pobavení dětí mravenčí bludiště a míčkové počítadlo. A pan Missberger doma z velké klády od pana Valáška z Kohoutova pro nás vyrábí mravenčí lavičku - prolézačku, která bude na plácku u hřbitova, kam si chodíme hrát s družinou.  

DSCN6092.JPGDSCN6112.JPG

DSCN6145.JPGDSCN6150.JPG

DSCN6151.JPGDSCN6417.JPG____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

V roce 2014- 2015

jsem realizovali projekt

"Oživme naši kapli pro společná setkávání"

Společně s dalšími partnery chceme zvelebit kapli Svatého Floriana proti naší škole a využívat ji pro setkávání nejen před Vánoci

 

 

 Hned v září jsem začali společným plánováním

 

 

- S paní Danou Gregovou zpracováváme výtvarné návrhy

- Zabýváme se minulostí naší obce a kaple

- Spolupracujeme s panem Novotným, malířem a natěračem, který nám pomáhá a radí.

- 18.12. jsem měli v kapli Adventní koncert, kde vystupoval kantrabasista, multiinstrumentalista Lukáš Pelc a také žáci školy se svým vánočním pásmem a koledami. Přítomné jsme podarovali novoročním přáníčkem a vlastnoručně zdobenými perníčky, které upekla hodná paní školnice.

- Vánoční kapli zdobí náš keramický betlém, který dříve vyrobili starší psolužáci.

- Kocbeřští se v kapli setkali již potřetí také dopoledne 24.12., kde si společně zazpívali koledy a přivítali tak nadcházející Vánoce. Kaple se tak skutečně stává místem setkávání.

 

V březnu jsme s paní Gregovou pozorovali konkretní detaily ve v dřevěné výzdobě oltáře a dalšího vybavení. Tyto budou základem i pro vlastní "malířskou výzdobu kaple. Potom jsem sepřesunili do tříd, promítali jsem si nafocené detaily, vybírali a zkoušeli převézt tyto detaily do výtvarných návrhů.  

 

V týdnu od 22.4. jsme započali závěrečnou práci projektu Škola pro udržitelný život - Oživme naši kapli pro společná setkávání. Paní Gregová podle žákovských návrhů připravila šablony a děti s její pomocí nanášeli na zdi modrozlatý vzor.

 

 

Základní škola Kocbeře

Zveme Vás

13.5. v 15.30

do kaple Sv.Floriana v Kocbeřích

na slavnostní zakončení projektu

Škola pro udržitelný život

„Oživme naši kapli pro společná setkávání“ .

Seznámíte se s prací žáků i dalšími pozitivními změnami v kapli.

S krátkým programem vystoupí děti ze ZŠ

a

královédvorský písničkář Filip Pýcha.

 

Tisková zpráva

Projekt Škola pro udržitelný život

„Oživme naši kapli pro společná setkávání“

Žáci kocbeřské základní školy za pomoci  dospělých dokončují práce na výzdobě kaple Svatého Floriana v rámci projektu Škola pro udržitelný život. Žáci se v ročním projektu zabývali historií objektu i v širším kontextu vývoje obce a zamýšleli se, jak svými silami pomoci zvelebit kostelík, kde pravidelně vystupují na adventních koncertech a který by zasloužil i častější využívání. Na pomoc jsme povolali naši častou pomocnici paní Danu Gregovou z Kohoutova, která se s žáky zabývala dřevěnými detaily oltáře, jenž v  podstatě jediný zůstal z původní výzdoby. Díky obci a místním soukromým firmám je kostel vymalován a žáci zde nad úrovní původně zakrytého pískovcového obložení malovali pomocí šablon vybraný ornament. Součástí projektu dále je i natření střechy a vchodových dveří, to samozřejmě zajistí dospělí. 13. května se těšíme na slavnostní zakončení projektu, kde se svou prací seznámí žáci veřejnost a následně vystoupí  královédvorský písničkář Filip Pýcha. Jsme rádi za podporu Nadace partnerství a Střediska ekologické výchovy SEVER, protože díky těmto aktivitám posilujeme i v dětech vztah k místu, kde žijí a přiměřeným způsobem jim ukazujeme možnost ovlivňovat dění kolem nás.

13.5.2014 jsme měli slavnostní den - pozvali jsme dospělé na slavnostní zakončení našeho projektu ŠUŽ Oživme naši kapli pro společná setkávání.

•Ředitelka promluvila o historii kaple a o projektu ŠUŽ
•Na slavnostním zakončení vystoupili nejprve prvňáčci, kteří předvedli, jak umí číst a přečetli nám něco sobě i o své práci na projektu
•Se svou pověstí vystoupili i ostatní žáci školy

Hlavním hostem slavnostního odpoledne byl písničkář Filip Pýcha ze Dvora Králové n.L

 

 

V roce 2011 - 2012

 byla naše žádost podpořena

Krajským úřadem Královéhradeckého kraje.

Získali jsme 68 000Kč na realizaci projektu

Kudy kam od Vás k nám,

jehož cílem je zajistit bezpečnější pohyb žáků kolem silnice vytvořením výstražných tabulí navržených žáky a navrhnout se žáky místní značení.

 

 

Aktivity, které  proběhly:

- plánovací schůzka s rodiči a partnery

 

- 22.9. Den bez aut

- zaměřeno na silnici 1.třídy v naší obci - monitoring automobilového provozu

 

 - 7.10. Úvodní projektové dopoledne se žáky

- rozvržení prací, návrhy na umístění tabulí a slovních výstražných sdělení.

 

- říjen - listopad

- Příprava výtvarných návrhů výstražnýcvh cedulí

 

 

- únor - březen

realizace finálních návrhů s výtvarnicí

 

- duben - výstava žákovských prací a výběr návrhů, které budou realizovány jako výstražné tabule

Duben - květen - Příprava směrovek

Práce s mapou, vycházky v obci, zjišťování místních názvů,  vhodná umístění směrovek, konzultace s dospělými a paní starostkou

 

- 3.5. Dopravní výchova na dopravním hřišti DDM Jednička ve D.K.n.L. pro 3.-5.ročník

Zkouška cyklisty - praktická zkouška pro 4.ročník

 

9.5. - Projekt "Šetrná doprava" s lektorkou SEVERu pro 4. a 5.ročník

 

- červen - výtvarné návrhy směrovek

 

- červenec - zadání prací grafičce

 

 

 

 

 

 

 

 

16. října jsme seznámili s projektem ženy ze Sboru pro občanské záležitosti v Kocbeřích

 

 

Veřejnost jsme seznámily s projektem výstavkou grafických návrhů ve vývěsce na autobusové zastávce.

 

Koncem října byly  vyrobeny všechny směrovky a tabule. Zakázku realizovala firma RENOGRAFIK paní Renaty Jírové ze D.K.n.L. S paní jírovou s enám velmi dobře spolupracovalo a děkujeme ji za pružné vyřízení všech našich připomínek a podnětů.

 

Během měsíce listopadu byly tabule a směrovky rozmístěny v obci.

 

 29.11. v 15 hodin jsme projekt za přítomnosti hostů Slavnostně zakončili. Žáci si připravili pro hosty jako poděkování dramatizaci pověsti "O vzniku jména Kocbeře" a jako překvapení vystoupila netradičně v roli břišní tanečnice paní učitelka z MŠ

Děkujeme všem za pomoc

 

 

 

Další projekty, které škola realizovala

v letech 2004 - 2010

 

2004 - 2005

Otevřená škola – otevřená zahrada

Přeměna školní zahrady na volnočasovou zónu pro žáky školy i veřejnost

 

 

2005 - 2006

Hranice a cesty mezi námi

Propojení dvou spolupracujících obcí naučnou stezkou vedoucí podél hraničních kamenů bývalého Šporkova panství.

 

  

2006 - 2007

Společně si víme rady, jak a tady na odpady

Nalézat společně  řešení situace nakládání s odpady v jednotlivých součástech školy i v obci

  

Co bylo cílem projektu?

 

-        Vzbudit v našich žácích zájem o to, co se děje kolem nás

-        Dozvědět se, co se děje s odpadem, který po nás zbude

-        Přemýšlet co, kam a proč vyhodíme

-        Naučit se třídit odpad

-        Bioodpad dávat na kompost

-        Rozšířit osvětu v nakládání s odpady mezi občany 

-        Vybavit školu a některé spoluobčany kompostéry

-        Vybavit školní budovy koši na tříděný odpad.

-        Zajistit nákup kontejnerů na tříděný odpad

    Získali jsme 42 250Kč

  

 

 

 

Škola pro udržitelný život - zhodnocení projektu Hranice a cesty mezi námi.doc

 

Škola pro udržitelný život - zhodnocení projektu Otevřená škola - otevřená zahrada.doc

záverečná zpráva, prezentace.doc - zhodnocení projektu Společně si víme rady, jak a tady na

odpady.

 

2007 - 2008

Pro náš projekt Školy pro udržitelný život "Žijeme tu společně, děláme to pro sebe" jsme získali          31 000Kč. Společně jsme vysázeli stromořadí podél cesty od úřadu k zastávce u továrny a rozmístili na sedmi místech vesnice odpočinková místa s lavičkami a stromy.    

 záverečná zpráva, prezentace.doc

                                              

 2010 - 2011

 Na zahradu za hrou i dozvídáním

Za pomoci partnerů jsme vytvořili na zahradě lepší zázemí pro výuku, volný čas dětí i společná setkávání, opatřli je naučnými tabulemi o Kocbeřích s důrazem na kocbeřský pískovec a historii školy, oživili volnočasovou zónu prvky pro spontální pohybové aktivity a inovovalipéči o záhony a zeleň - založili záhony s bylinami našeho regionu, opravili a vyměnili stávající prvky a vše doplnili sploečným dílem všech žáků - karamickým totemem.

 26.3. jsme za pomoci ochotných mužů započali práce na zahradě.

Zahradní slavnost -

Den otců a slavnostní zakončení projektu

V kalendářích se pomalu začíná objevovat další „importovaný svátek“ – Den otců. Ten tentokrát připadl na 19. června - a také proto uspořádali žáci a učitelky na nově upravené zahradě ZŠ v Kocbeřích uspořádali malou zahradní slavnost. Kulturní program věnovali žáci hlavně regionální historii a závěrečnou tečkou bylo vystoupení břišní tanečnice Dimitry ze Dvora Králové n.L. Zahrada byla slavnostně vyzdobena a žáci společně se zaměstnanci školy připravili i drobné pohoštění.

    Tato slavnost byla poděkováním všem místním i přespolním, kteří nám pomohli zrealizovat náš projekt „Na zahradu za hrou i dozvídáním“ který byl realizován v rámci grantového a asistenčního programu Nadace Partnerství a Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER. Generálním partnerem projektu je Toyota Fund for Europe. Byl to již pátý námi realizovaný projekt a letos byl i podpořen Královéhradeckým krajem.

    Díky tomu vznikla na zahradě krytá terasa, která bude sloužit k výuce i společnému setkávání, upraveno bylo hřiště a vyměněny herní prvky. V předzahrádce školy vznikl záhon místních bylin, přibyly v pískovci usazené naučné tabule věnované historii školy a kocbeřskému pískovci a výzdobu doplnil keramický totem, na kterém se podíleli všichni žáci školy. Za pomoc děkujeme obecním úřadům v Kohoutově a v Kocbeřích, firmě KOKAM i dalším podnikatelům z Kocbeře a z Kohoutova, paní Daně Gregové, která s dětmi vytvořila keramický totem, a v neposlední řadě šikovným kocbeřským mužům, kteří věnovali nezištně svůj čas a um stavbě přístřešku.

  „ Díky programu jsme se naučili společně plánovat a realizovat projekt krok za krokem, komunikovat lépe s veřejností, prezentovat dění ve škole. Pro samotnou realizaci je samozřejmě důležitá i finanční pomoc, kterou jsme obdrželi jako projekt vybraný k podpoře

Říká se, že dnešní děti už nic nebaví a ničeho si neváží – my však můžeme říci, že se žáci školy podíleli na úspěchu akce nemalou měrou projekt tedy splnil i svůj výchovný cíl. „

 

 

 

Tisková zpráva - duben 2011

  V základní škole v Kocbeřích jsou v plném proudu práce na úpravě školní zahrady v rámci projektu „Na zahradu za hrou i dozvídáním“. Za pomoci partnerů vytváříme na zahradě zázemí pro výuku, volný čas dětí i společná setkávání. Za školou vyroste krytá pergola, nově opraveno je hřiště na míčové hry a pro volný čas dětí budou vyměněny herní prvky. Předzahrádka bude věnována poznávání místních reálií – budou tu v pískovci zasazené naučné tabule – jedna věnována právě kocbeřskému pískovci, druhá historii naší školy. Vznikne nový záhon s místními bylinami, vysadíme mladé lipky a vše bude doplněno společným dílem dětí, keramickým betlémem.

 

Na všech těchto aktivitách se od začátku podílí všichni žáci školy a nebylo by možné ho realizovat bez řady spolupracovníků a sponzorů, kteří přispívají svou prací i materiálem ke zdárnému dokončení v červnu letošního roku. Projekt je realizován v rámci grantového a asistenčního programu Nadace Partnerství a střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory Sever. Generálním partnerem projektu je Toyota Fund for Europe. Náš projekt byl podpořen Královéhradeckým krajem. Pro kocbeřskou školu se jedná již o pátý projekt, který konkrétním způsobem podporuje vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje a zapojení žáků a veřejnosti do konkrétních akcí směřujících ke zlepšení životního prostředí.

 

 

 

 

 

Menu

2. 5. Zikmund

Zítra: Alexej

Návštěvnost stránek

068056