ZŠ: 739 048 969
MŠ: 731 495 157
Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Grant Kh.kraje - Supervize málotřídních škol

Grant Královéhradeckéjo kraje

Supervize málotřídních škol na Trutnovsku v procesu změny

  

V uplynulých necelých dvou letech se uskutečnilo setkání pedagogů málotřídních škol Trutnovska.

      První setkání se konalo 17.6. 2009 Kocbeřích. Téma -  seznámení s projektem, s hostující školou  a EVVO v podmínkách našich škol. Sešlo se 14 Účastníků.

      Druhé setkání se uskutečnilo 12.2.2009 v  ZŠ a MŠ Hajnice – tématem bylo seznámení s interaktivní tabulí, problematika školní zralosti a ŠVP pro předškolní vzdělávání. Sešlo se 15 účastníků.

     Třetí setkání bylo 17.3.opět v Kocbeřích. 8 ředitelů škol se učilo pracovat s Malou Evidencí Bakalář.  Využili jsme služeb SŠ Mladá Boleslav, konkretně lektora pana Pavelky.

      Vzhledem k náročnosti vyúčtovávání a omezeným administrativním možnostem pořádající školy si tuto část financovaly školy samy. (pohoštění hradila organizující škola, cestovné a účastnický poplatek 750 Kčv případě školení Malé Evidence si hradili účastníci sami).  Položka „spoluúčast“ je tedy ve skutečnosti výrazně vyšší, než vykazuje účetní zpráva. 

       Čtvrté setkání proběhlo ve Vítězné při příležitosti dne obce. Námětem byla komunitní práce v obci, spolupráce se školami v Polsku a na Slovensku

     10.10. – 11.10.2008 se uskutečnil dvoudenní seminář v penzionu Jaroslav v Chvalkovicích – Petříkovicích a jeho pokračování, tentokrát třídenní 26.3. – 28.3.2009 pod vedením lektorů Michala a Pavly Vybíralových . Námětem byla řízená supervize problémů, se kterými se setkávají pedagogové našich škol. Pozitivní bylo hlavně bližší vzájemné poznání problémů, se kterými se setkávají pedagogové MŠ, ZŠ i ŠD – lépe se známe a vzájemně dokážeme pochopit, tedy i spolupracovat a bránit se vyhoření. Semináře se zúčastnili 14 žen. Oceňujeme chápavý a profesionální přístup lektorů i velmi příjemné prostředí penzionu.

     Pro ukázku uvádím jednotlivé náměty, které účastníci řešili: Zda přijmout k integraci dítě vyžadující zvláštní péči?  Jak pracovat se sociálně nepřizpůsobivými žáky? Jak reagovat na agresivitu?  Jak řešit jako nadřízený neplnění povinností? Jak řešit obecně personální problémy na škole? ….Součástí byly i videiprezentace jednotlivých škol.

      Poslední setkání se uskutečnilo 13. – 14.11. opět v Petříkovicích a tentokrát jsme řešily zejména předškolní přípravu žáků, režim dne v MŠ, znaky tísně v dětském rukopisu a integraci romských žáků .

 

 

Informace o projektu byly zveřejněny v Učitelských novinách a na web.stránkách školy - http://www.kocbere.cz/skola/, Společenství obcí Podkrkonoší http://www.podkrkonosi.info a Svazku obcí Království Jestřebí hory - http://www.kjh.cz/

 

Účastníci vyjádřili spokojenost a užitečnost této formy spolupráce v dalším vzdělávání pedagogů.  Všichni zúčastnění by rádi v této formě spolupráce pokračovali. To, že se na rozdíl od jiných pomáhajících profesí cíleně nevěnujeme supervizi ve školství,  je velký dluh – pro změnu uvažování, zkvalitnění práce učitele  a jako obrana před vyhořením, je nezbytná.

   Jako příjemce dotace však cítím velkou zátěž a zodpovědnost za organizační a finanční složku projektu, kterého se účastní více právních subjektů a je tedy v delším časovém horizontu  nad kapacitní i personální možnosti naší malé školy (zejména účetnictví).          I z těchto důvodů jsem  zakoupili notebook (spoluúčast), který usnadnil práci s administrováním projektu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

článek uveřejněný v tisku:

Spolupráce našich málotřídních škol

       Práce na našich málotřídních školách má svá specifika se všemi klady i zápory malého kolektivu žáků i zaměstnanců. Specifické bývají i naše požadavky na další vzděláváni pedagogických pracovníků a  ne vždy nám úplně vyhovuje nabídka programů organizací k tomu určených.

     Proto jsme byli šťastni, když naše kocbeřská škola získala uspěla hned se  dvěma granty určenými na  vzdělávání pedagogů z prostředků Královéhradeckého kraje. Díky tomu jsme společně s kolegy s okolních  škol z SOP Podkrkonoší i SO Jestřebí hory zahájili podnětnou spolupráci.

     Jednodenní projekt zabývající se všemi formami agresivity již proběhl na podzim a  dvouletý projekt   „Supervize – málotřídní školy na trutnovsku v procesu reformy školství“ je v plném proudu. Během jednoho roku  se tedy uskutečnilo několik setkání na některé  ze škol našeho svazku.  Každá školička je něčím zajímavá a tyto návštěvy nás lidsky i profesionálně velmi obohacují.

     10.10. – 11.10.2008 se uskutečnil dvoudenní seminář v penzionu Jaroslav v Chvalči – Petříkovicích a jeho pokračování, tentokrát třídenní 26.3. – 28.3.2009 tamtéž .

Formou řízené supervize jsme se učili řešit situace, se kterými se setkáváme. Pozitivní bylo hlavně bližší vzájemné poznání problémů, se kterými se setkávají pedagogové MŠ, ZŠ i ŠD – lépe se známe a vzájemně dokážeme pochopit, tedy i spolupracovat a bránit se vyhoření. Oceňujeme chápavý a profesionální přístup lektorů manželů Vybíralových z Plzně i velmi příjemné prostředí penzionu.

     Jsem velmi pyšná na své kolegyně (a řídce i kolegy) , protože při všech těchto setkáních se přesvědčuji o tom, jak o své práci přemýšlí a jak navzdory řadě problémů, mají své školy rády.  Našim zřizovatelům na nás záleží a je to znát, naše školičky jsou útulné a hezky vybavené . Málotřídky mají své místo na slunci a mělo by to tak být i nadále.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

26. 4. Oto

Zítra: Jaroslav

Návštěvnost stránek

067842