Expozici výstavy zpracovali pracovníci Vlastivědného muzea v Novém Jičíně. V přízemí je zachycena ve zkratce historie obce Trojanovice (např. kopie pečeti z roku 1766) a způsob života v minulosti. Dvě sochařská díla jsou od Jana Knebla – busta spisovatele Bohumíra Četyny a socha – alegorie hospodářské krize. Valašský betlém je z roku 1930 a zhotovil jej frenštátský řezbář Josef Knězek. Na místě památníku stála dříve chalupa z roku 1757. V ní se v roce 1866 narodil sochař Jan Knebl i jeho čtyři synovci: v roce 1906 spisovatel Bohumír Strnadel-Četyna, 1910 malíř Antonín Strnadel, v roce 1912 spisovatel Josef Strnadel a v roce 1919 Václav Strnadel.
Více2.okruh zahrnuje cestu havíře do práce, těžní budovu a pokračuje prohlídkou strojovny a kotelny. V rámci možností spouštíme parní stroj.
VíceZahrnuje cestu havíře do práce, končí v těžní budově. Pracovní směna havířů začínala příchodem do známkovny. Každý, kdo pracoval pod zemí, si zde vyzvedl svou osobní známku. Tyto známky můžete vidět na panelech. Jednotlivé barvy a tvary známek se liší podle směny a profese (specializace) horníka. Po příchodu do šatny se havíři převlékli do fáraček (hornický oděv). Každý pracovník měl přidělené dva řetízky (v havířském slangu označované jako háky), jeden pro čisté, civilní šaty a druhý pro špinavé pracovní šaty. V řetízkových šatnách byly fáračky zavěšeny v prostoru, který byl dobře větrán a v zimě dokonce vytápěn, takže mohly lehce uschnout. Ventilace šaten a koupelen byla přirozená, pomocí hřebenovité ventilační nástavby, která při pohledu z venkovní strany objektu tvoří zajímavou siluetu završenou malou věžičkou. Součástí těchto šaten bylo i oddělení pro technický personál vybavené vanami, tzv. štajgerské lázně. Jednou z důležitých součástí každého dolu byla kancelář důlních měřičů. Můžeme zde vidět na třech pracovních stolech postupný technický vývoj této profese. Dále je možné vidět Kancelář geologa, Instalaci první pomoci, Místnost dispečinku, Výdejnu svačin, Cechovnu, Lampovnu a 1. okruh je ukončen u Těžní věže a těžní budovy.
VíceStálá expozice o životě a díle brušperského rodáka a spisovatele. Součástí památníku je také nová expozice věnována dalším významným rodákům města Brušperka: hudebnímu skladateli Jožku Matějovi, učiteli a hudebnímu skladateli Františku Palkovskému, Bohumilu Fialovi, režisérovi a dramatikovi Vilému Vitekrovi.
VíceMuzeum mapuje nejen zajímavou více jak 700letou historii města, ale především se zaměřuje na vznik, zpracování a využití břidlice, která je pro naši oblast charakteristická. Mezi nejzajímavější exponáty paří břidlicové hodiny, břidlicové školní tabulky a pisátka, fosílie rostlin a zvířat, které zkameněly. Na muzeum navazuje Naučná břidlicová stezka mapující doly naší oblasti a svým zaměřením tvoří s muzeem komplexní a zajímavý celek. Břidlice se stala fenoménem této oblasti a k našemu městu i okolí neodmyslitelně patři. V roce 2008 prošlo muzeum kompletní rekonstrukcí - přibyly nové podsvícené panely, na kterých každý návštěvník najde mmnoho zajímavého nejen o břidlici, ale také např. informace o oblíbených zkamenělinách. Návštěvníci si mohou prohlédnout břidlicový důl "zevnitř" a to díky krátkému dokumentu, který můžete přímo v prostorách muzea zhlédnout. Každá prohlídka je doplněna poutavým vyprávěním průvodkyně Jany Pavlů, která jej přizpůsobí podle požadavků návštěvníků. Případní zájemci si v malé štípárně mohou zkusit vyštípat např. břidlicové srdíčko. Pokud se vám to však nepodaří, nemusíte si zoufat, břidlicové srdíčko vyštípané odborníkem máme k dispozici v prodejním obchůdku spolu s bohatým propagačním materiálem.
Více3. okruh zahrnuje venkovní prohlídku areálu (nádvoří) a obří vyrovnávací tlakové nádoby, porál štoly za dřevištěm, peterská halda, stará rozvodna s modely ze stavebnice Merkur a malou hernou.
VíceNávštěva exkurzní trasy pivovarem Ostravar je vhodným tipem pro příjemně strávené odpoledne. Za odborného výkladu se zde můžete seznámit s jednotlivými procesy vaření piva Ostravar. Prohlídka začíná na varně - varna v Ostravaru má nejmladší měděné povrchy v České republice. Spilka – oddělení, kde naše pivo kvasí, není návštěvníkům přístupná, kvůli přísným hygienickým pravidlům, které tam panují. Poté se pokračuje do ležáckých sklepů, kde naše pivo zraje v ležáckých tancích. Následně Vaše kroky povedou do filtrace. Poslední částí návštěvy výroby piva jsou stáčírny sudů a stáčírny lahví. Prohlídka končí na staré varně, v níž je umístěna zajímavá expozice pivovarského muzea. Zde si můžete prohlédnout vystavené exponáty tohoto tradičního českého odvětví. Celá exkurze pivovaru je zakončena ochutnávkou piva z Ostravaru. Exkurzní trasa pivovarem a expozice pivovarského muzea je v Ostravě otevřena od roku 2000. Ročně je navštíví na 7000 návštěvníků. Výklad je možný i v anglickém jazyce.
VíceÚstecký rodák, tkadlec, faktor, představitel českého národního obrození a vlastenec. 1806 - 1893.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt