Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Diskusní fórum

Diskusní fórum

Řadit od nejstaršího Přidat komentář
 • 10. 1. 2017 14:46
  Berka
  Revize kotle

  Dobrý den, kdy budete kontrolovat povinné revize kotlů?
  A jestli je vůbec budete kontrolovat.


 • 17. 1. 2017 11:54
  starosta - Moderátor
  Re: Revize kotle

  Případné kontroly budou provádět obce s rozšířenou působností, v našem případě MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
  Dále je výklad převzatý z webu Ministerstva životního prostředí:

  Obce mohou přistoupit ke kontrole kotle vždy až po předchozím písemném upozornění na možné porušování zákona

  13. 01. 2017

  Obce mohou přistoupit ke kontrole kotle vždy až po předchozím písemném upozornění na možné porušování zákona
  S ohledem na vyznění včerejšího článku v MFD redaktora Jakuba Pokorného „Razie na kotle“ a zejména s ohledem na úvodní věty ve zmíněném textu „Kdepak nějaké zdlouhavé obesílání a varování. Tiše se sesbírají důkazy a pak už může přijít kontrola »přepadovka«“ Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že obce (s rozšířenou působností) mohou přistoupit ke kontrole kotle až po předchozím písemném upozornění, že mají důvodné podezření na porušení zákona o ochraně ovzduší. Teprve poté, co znovu zajistí opakované důkazy o možném porušování zákona, mohou přistoupit k fyzické kontrole kotle, a to jak předem ohlášené, tak neohlášené.

  „Vždycky před kontrolou musí být dáno důvodné, opakované podezření na porušení zákona o ochraně ovzduší – např., že někdo v kotli spaluje odpad, nevhodné palivo apod. Musí přijít napřed písemné upozornění od úřadu, kde bude majitel kotle upozorněn na své možné nezákonné chování a co z toho může plynout za důsledky, tedy možná kontrola ze strany úřadu apod. Samotná kontrola je ale až krajním řešením a má především odradit od nezákonného chování notorické čmoudily, kteří dlouhodobě otravují mnohdy rakovinotvornými látkami ovzduší svým sousedům i celé obci. Kontrola navíc bude probíhat striktně dle kontrolního řádu. Úředníci budou mít přístup výhradně ke spalovacímu zdroji, jeho příslušenství a palivu, nikam jinam v domě samozřejmě chodit nebudou,“ upozorňuje ministr Brabec.

  Tento výše uvedený postup Ministerstvo životního prostředí přímo prosadilo do novely zákona, zároveň jak ve včerejším článku MFD ocitoval ministr Brabec, je uveden v metodice, kterou MŽP vypracovalo pro obce s rozšířenou působností (metodika zde).

  „Řada oslovených starostů je ze svých mnohaletých zkušeností přesvědčena, že u většiny případů bude stačit upozornění na možnost kontroly, aniž by ji bylo nakonec nutné provést," doplňuje ministr.

  Zákon o ochraně ovzduší k postupu obcí přímo uvádí:

  „Vznikne-li důvodné podezření, že provozovatel spalovacího stacionárního zdroje umístěného v rodinném domě, v bytě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci, nejde-li o prostory užívané pro podnikatelskou činnost, porušil některou z povinností podle odstavce 1, avšak toto porušení nelze prokázat bez provedení kontroly spalovacího stacionárního zdroje, jeho příslušenství nebo používaných paliv, obecní úřad obce s rozšířenou působností provozovatele na tuto skutečnost písemně upozorní a poučí jej o povinnostech provozovatele spalovacího stacionárního zdroje stanovených v odstavci 1 a o následcích opakovaného důvodného podezření na jejich porušení v podobě provedení kontroly. Pokud opakovaně vznikne důvodné podezření, že tento provozovatel nadále nebo opětovně porušuje některou z povinností podle odstavce 1, je kontrolující oprávněn vstoupit do jeho obydlí za účelem kontroly dodržování povinností podle tohoto zákona. Vlastník nebo uživatel těchto prostor je povinen umožnit kontrolujícímu přístup ke spalovacímu stacionárnímu zdroji, jeho příslušenství a používaným palivům.“

  I v Karviné, ačkoliv se může z článku v MFD zdát, že to tak není, dodržují zákonná ustanovení: „Vždycky se zpočátku snažíme spíše vysvětlovat, upozorňovat a informovat, sankce jsou až to poslední. Takže prověřujeme zatím bez humbuku problémová místa, fotíme (včetně srovnání s tabulkou barvy kouře), případně ověříme znovu stejná místa, pokud tam problém zaznamenáme. Teprve pak budeme psát upozornění hříšníkům na možné porušení zákona. A až po dalším opakovaném důvodném podezření na možné porušování zákona případně ohlašovat kontroly,“ uvádí mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

  Kontakty pro média:
  Petra Roubíčková
  tisková mluvčí MŽP
  Tel.: +420 739 242 382
  E-mail: petra.roubickova@mzp.cz


 • 26. 12. 2016 19:47
  MR
  diakonie

  jak je to v Kocbeřích s Diakonií?


 • 2. 1. 2017 13:55
  starosta - Moderátor
  Re: diakonie

  Dobrý den,
  nejbližší středisko Diakonie je ve Dvoře Králové nad Labem.
  nábř. Benešovo 1067, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
  Telefon: 499 621 094


 • 28. 1. 2017 14:27
  MR
  Re: diakonie

  Takže už nejsou sběrová místa na hřišti a na úřadě?


 • 30. 1. 2017 11:35
  starosta - Moderátor
  Re: diakonie

  Vyřazené věci pro potřebné je možno průběžně přinášet na obecní úřad, pak je hromadně odvezeme do Diakonie.


 • 7. 4. 2016 22:42
  Megnum
  Podplácení

  Kolik berete od GFK za znečisťování ovzduší??? A za provoz kTERÝ NENÍ ZKOLAUDOVÁN, NOVÁ HALA.


 • 1. 3. 2016 18:13
  Petr
  sníh

  Chválím a smekám za zvládnutí toho bílého nesmyslu co padal a padal. Nebýt Samčáka co celou noc odklízel sníh tak horní a prostřední Kocbeř by se ráno do práce auty nedostali DÍKY


 • 11. 3. 2015 18:12
  12345
  bioodpad

  Jak se bude třídit (popř.) kde bude skládka na bioodpad?


 • 12. 3. 2015 9:49
  starosta - Moderátor
  Odpověď na dotaz pana nebo paní 12345 - biood

  Místo pro ukládání bioodpadu bude vyhrazeno u hřbitova - bude zde umístěn velký kontejner.
  Třídění např. do speciálních nádob (hnědých popelnic) u domů by bylo finančně velmi náročné. Města mají v tomto výhodu, neboť provozují sběrné dvory a většinou jsou zřizovateli "technických služeb". Nadále platí, že budeme zajišťovat štěpkování větví z domácností. Zájemci o štěpkování se mohou hlásit na obecním úřadě. Mnoho domácností kompostuje již nyní bioodpad na svých zahradách.
  Vítáme jakékoliv náměty od občanů.


 • 25. 1. 2015 13:29
  Pioneer1
  Žadost o zveřejnění

  Mám také na mysli audiovizuální záznam.
  Děkuji


 • 25. 1. 2015 12:59
  Pioneer1
  Zadost o zverejneni

  Dobrý den pani starostko.
  Po shlednutí vaší pozvánky na již brzké zasedání obecního zastupitelstva mě napadá, zda-li občané a veřejnost bude mít přístup k záznamu z jednání. Zvláště pak, když se bude jednat o tak ožehavá témata jako LAKOVNA II GFK.
  Občany jistě bude zajímat přístup jak zastupit


 • 26. 1. 2015 8:49
  starosta - Moderátor
  Re: Zadost o zverejneni

  Vážený "Pioneer1", pokud je to Vaše pravé jméno,
  zasedání zastupitelstva obce je veřejné. Zápis je k dispozici k nahlédnutí na obecním úřadě, usnesení jsou zveřejněna na stránkách obce. Audiovizuální záznamy nepořizujeme. O lakovně II proběhlo veřejné jednání 22.1., byl zde přítomen ředitel firmy. Bylo rozesláno 190 letáků A4 s informacemi. Vážím si všech "čtyř" občanů, kteří se dostavili. Každý měl možnost se k tomuto záměru vyjádřit.
  Přeji hezký den.


 • 13. 1. 2015 20:51
  Nikola
  topení

  Dobrý den,
  mohu se optat čím je vytápěn obecní úřad?
  Děkuji


 • 14. 1. 2015 9:23
  starosta - Moderátor
  Re: topení

  Dobrý den,
  obecní úřad je vytápěn elektřinou.


 • 21. 6. 2014 11:10
  Pioneer1
  CO SE STALO SE SIRENOU ?

  Paní starostko
  Mohla by jste prosím vysvětlit, proč při nedávném požáru místní továrny na plasty,kdy se horní čast obce ponořila do hustě toxického dýmu, byli občané varováni pouze "křikem" zoufalych zamněstnanců továrny ???
  CO SE STALO SE SIRENOU ??
  Na SDH v obci se raději neptám.


 • 23. 6. 2014 14:32
  starosta - Moderátor
  Re: CO SE STALO SE SIRENOU ?

  Vážený "Pioneer1", pokud je to Vaše pravé jméno,
  na Váš dotaz sděluji, že obecní siréna je spouštěna operačním střediskem HZS KHK. SDH v obci již několik desítek let nemáme, jsme odkázáni na profesionální hasiče a SDH z okolních obcí. Žádná aktivita od občanů vůči založení obecní jednotky nebyla zaznamenána. Na krizový telefon mi žádná zpráva ohledně požáru nepřišla, v opačném případě bych zajistila varování obyvatel.
  Eva Rezková - starosta


 • 4. 4. 2014 23:48
  Tomáš Havlík
  Plýtvání vodou

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat, zda je nezbytně nutné aby se zavlažovalo fotbalové hřiště už od dubna, když venku prší a běželo x dní v kuse ve dne v noci? - Jako tomu bylo v loni přes léto :-(.


 • 11. 4. 2014 14:42
  Jiří Štěpař - fotbal
  Re: Plýtvání vodou

  Dobrý den,

  Uvedu nejprve na pravou míru trvzení, která jsou založena na polopravdách a nepravdách.

  Na jaře 2013 se v období hustých dešťů nezavlažovalo vůbec. V létě v období červen - srpen sezóna není, tudíž se také nezavlažuje. Na podzim se zavlažovalo v období nejvíce nutném, protože jinak naše hřiště nesplňuje základní požadavky pro regulérnost travnatého povrchu. Přes noc nebo snad x dní v kuse voda také neběžela.

  Zavlažujeme pouze v nutných případech, kdy naše hřiště je tvrdé jako beton a tráva žlutá. Takový stav hřiště je ostudným a vrhá ještě horší světlo na celkový stav areálu.

  Věřte, že zavlažování patří mezi nejnutnější údržbu sportoviště a rozhodně není naším úmyslem plýtvat nebo žít v nějakém přepychu.

  Zmíním se tu ještě o stavu areálu. Obec a fotbalový klub investují neustále finance a čas do údržby a oprav. Bohužel si občas připadáme jako na smetišti a neustále opravy věcí ničených lidským faktorem znehodnocují práci všech dobrovolníků, kteří pracují zadarmo ve volném čase. Sportovní areál je vzhledem k počtu akcí a návštěvníků sportovních klání velmi frekventovaným místem a bohužel jeho stav není tomu odpovídající.

  Doufám, že moje odpověď alespoň trochu osvětlila danou problematiku a v případě dotazů jsem k dispozici.

  Za fotbalový oddíl
  Štěpař Jiří


 • 5. 5. 2014 21:51
  Pioneer1
  Re: Plýtvání vodou

  Však my si letos nato zavlažování posvítíme a co se toho znehodnocování sportovního areálu týče, tam si bude muset pan Štěpař při pořádání alkoholových party udělat pořádek ve vlastních řadách. Též bychom byli rádi kdyby přestal obtěžovat obec nadměrným hlukem v nočních hodinách právě při konání takovýchto akcí jak tomu bylo loni,aby mu tato problematika nemusela být durazně vyjasněna přímo na místě!!

  Přeji hezký den


Přidat komentář