Základní myšlenka expozice je pojata jako multimediální produkt (sluchátkový bezdrátový průvodce, filmový dokument promítaný na plazmovou TV, internetové spojení s muzei Freuda ve Vídni a v Londýně). Celý obsah je postaven na tom, že rodným domem návštěvníky provází svým hlasem samotný Sigmund Freud. Námět expozice vychází z karikatur Vladimíra Jiránka, které svou animovanou podobou v úvodním filmu pozvou návštěvníka do děje expozice a následně se objeví v grafice v jednotlivých místnostech. Animovaná figurka profesora Freuda tak hlasem psychoanalytika a s určitým vtipem zapojí účastníka do prohlídky rodného domu. Samostatně je pak tvorba pana Jiránka zastoupena v minigalerii rodného domu (karikatury vycházející z psychoanalýzy a Freudovy osobnosti). Samostatná část expozice je věnována charakteru díla Sigmunda Freuda a jeho významu a odkazu až do současnosti (projekt Centrum S. Freuda a činnost Společnosti S. Freuda v Příboře). Velmi důležitým obohacením celé expozice je instalace internetového spojení s domy, kde trávil většinu svého života a to ve Vídni (dnes Sigmund Freud Museum, Sien ) a v Londýně (dnes Freud Museum London ).
VíceVýstava techniky pro malé i velké. Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a „superchytré“ stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Expozice začíná objevem, který odstartoval průmyslovou revoluci, tedy od parního stroje a jeho následného využití v mnoha oborech včetně dopravy. Na něj naváže tkalcovský stav a další vynálezy z oblasti strojírenství, jako jsou na příklad obráběcí stroje. Dále návštěvníci uvidí cestu od výroby železa až k jeho přerodu v ocel a ukázku výroby elektřiny. Sami si budou moci vyrobit elektřinu šlapáním na kole, obrábět kov, otestovat řízení automobilu a letadla na trenažéru, nebo si mohou třeba vlézt do kajuty kosmonauta Gagarina a do útrob legendární ponorky Nautilus. Mnohé exponáty si můžou prakticky vyzkoušet a zjistit, jak fungují. V sekci „Plující město“ uvidí vodní turbíny a vodní kola, závěr výstavy patří vynálezům z oblasti akustiky a vlnění. Scénář výstavy vkusně využívá názvy knih Julese Verna, které se zde stávají synonymem pro určitá období vývoje techniky průmyslu. Rozdělují výstavu do logických celků podle známých knih „Cesta do středu země“, „Ocelové město“, Cesta kolem světa za 80 dní“, „Robur dobyvatel“, „Pán světa“ „Ze země na měsíc“, „Plující město“ a „Zmatek nad zmatek“. Na konci každé etapy si návštěvník muzea může zcela jednoduše o
VíceExpozice představuje sbírky dochované ve fondech římkokatolických farností v minulosti sdružených v oderském děkanátu. Předměty určené pro bohoslužebné, reprezentační a vzdělávací potřeby kléru i prostých věřících jsou významnými doklady uměleckých i uměleckořemeslných zakázek v této části moravskoslezského pomezí. Obrazy, sochy, paramenta, ornáty, liturgické náčiní, procesní korouhve a staré tisky dokumentují majetkové zázemí jednotlivých farností, vzdělanostní úroveň kléru, ale rovněž kvalitu a intenzitu náboženského života v regionu. I přes značný posun, k němuž došlo v průběhu 18.-19. století v estetickém vnímání a uměleckořemeslném zpracování jednotlivých předmětů, zůstaly neodmyslitelnou součástí každodenního života církve. Postupná proměna formy se nedotkla původního účelu spočívajícího v potřebě reprezentace, komunikace, vzdělávání a oslavy.
VíceStálá expozice, otevřena v letošním roce, o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy a lze ji shlédnout při výstupu na věž.
VíceColloredo-Mansfeldský palác patří k vynikajícím příkladům pražské palácové architektury s bohatým stavebním vývojem, propojujícím prvky vrcholného baroka s pozdějšími rokokovými a druhorokokovými úpravami. Prohlídková trasa je budována na několika základních principech, jimž dominuje snaha přilákat pozornost především k uměleckohistorickým a architektonickým kvalitám objektu. Návštěvník se tu v patnácti zastaveních seznámí s nejcharakterističtějšími prvky paláce, s výsledky stavebně-historických a restaurátorských průzkumů, s jeho vlastnickou historií a společenským a kulturním životem paláce v minulosti a zároveň také se záměry Galerie hl. m. Prahy na další využití.
VícePanovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři našeho regionu, jsou tématem této expozice. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář nebo která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky.
VíceHlavní výstava ze stejnojmenného výstavního cyklu Národního muzea se věnuje penězům jako společenskému fenoménu. Není pouze o vzácných numismatických exponátech, ale zaměřuje se i na to, jak peníze získat, na ekonomiku, směnný obchod či korupci. Na způsob získávání peněz je nahlíženo nejen z oblasti legálních, ale rovněž nelegálních možností, jako byly např. loupeže nebo podvody. Interaktivní výstava se zabývá i opačným tématem, tedy jak se o peníze přichází či jakým způsobem se utrácí. Návštěvníci se mohou těšit na řadu unikátních předmětů, jako je zletý 100dukát Ferdinanda III., zlatá cihla, Fabergého vejce, největší diamant v českých sbírkách, slavný padělěk 100 Kč z 20. let 20. století či autentické předměty spojené s postavami české popmusic.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt