Expozice seznamuje návštěvníky s tradicí výroby vánočních ozdob na Královédvorsku. První část je věnovaná perlařství a vlastní výrobě vánočních ozdob. Výrobu perel demonstruje kout představující perlařskou dílničku. Instalace navozuje dojem, že jsme u perlaře v dílně a podílíme se na výrobě perel. Zbytek prostoru je pak věnován vlastní výrobě foukaných vánočních ozdob. Jsou zde zastoupeny všechny části výroby – foukání, smáčení, zdobení, záponkování a balení do krabic. Druhá část expozice představuje jakousi „vzorkovnu“ výrobků, které se v našem regionu vyrobily. Je zde k vidění výběr vánočních ozdob od 30. let 20. století do současnosti.
VícePřijměte pozvání k návštěvě bývalé brusírny skla, kde vznikla stálá expozice sklářských firem z Desné v Jizerských horách. Seznámíme Vás zde nejen s historií místního sklářství, ale i se současnou sklářskou tvorbou, technikami výroby až po hotové výrobky. Samozřejmostí je i malý krámek, kde můžete zakoupit zboží každé představované firmy za velmi příznivé ceny.
VíceHistorická expozice - nejstarších dějin postihuje vývoj společnosti na Hlinecku od nejstarších zmínek o osídlení oblasti až do konce 19. století, kdy se město stalo sídlem okresního zastupitelstva se starostou Karlem Adámek. Textilní expozice - tradiční textilní výroba má na Hlinecku velkou tradici. Odedávna zde byla rozšířena výroba plátna spojená s pěstováním lnu. Národopisná expozice ukazuje život venkovského lidu a prostředí, ve kterém žil. Jako protiklad slouží zařízený měšťanský čili panský pokoj. Zaniklá řemesla - hrnčířství, sklářství, hračkářství.
VíceNa sklonku roku 2004 došlo k reinstalaci Pamětní síně hlineckého rodáka, sochaře Karla Lidického, trvající bez větších změn od roku 1982. V expozici je ponechán reprezentativní soubor Lidického plastik vhodně skloubený s tvorbou malířů Hlinecka . Nechybí obrazy od Oldřicha Blažíčka, Františka Kavána, Gustava Macouna, Ludvíka Kuby, Karla Beneše, Rudolfa Hanycha, Jaroslava Sodomky, Jaroslava Polanského, Karla Wagnera, Jaromíra Trojana, Bohumíra Komínka, Jiřího Zemana, Jiřího Vaňka a Miroslavy Zychové.
VíceVýstava představuje zemědělské a lesnické pracovní činnosti na počátku 20. století.
VíceExpozici antické skulptury provází bohatý textový doprovod zahrnující tematiku antických civilizací.
VíceVolná prohlídka, při které Vás jistě upoutá impozantní dvouštítová budova bývalého hradního pivovaru (příležitostně využívaná k různým interaktivním expozicím či výstavám), zbytky vinopalny, hradební okruh spodního nádvoří, i zadního parkánu, či vyhlídka do přenádherného údolíčka říčky Ostružné obtékající hrad (údolíčko hodnoceno jako jedno z nejhodnotnějších v oblasti Šumavy - z větší části chráněno rezervací). Rozhodně nepřehlédnete několik her rozmístěných volně po areálu, které Vás (či Vaše děti) budou lákat nejen svým ztvárněním, ale i možností si je zahrát.
VíceAtraktivním a netradičním způsobem vám pomocí speciální projekce poodhalíme podobu každodenního života na středověkém hradě a přiblížíme i způsoby, jakými informace o něm získáváme. Na závěr prohlídky, poté, co se seznámíme se středověkým jídelníčkem, hygienou nebo způsobem bydlení, je připraveno malé překvapení v podobě „Okna do historie“, kdy společně nahlédneme do minulosti a podíváme se na to, jak jeden den v životě hradu asi mohl vypadat.
VícePřed hradem vyrůstá na plochách starých základů původních staveb zaniklého předhradí soubor staveb lidové architektury. Tento soubor je tvořen hodnotnými stavbami transferovanými do předpolí hradu z pošumavského předhůří z důvodu nemožnosti jejich záchrany v původním umístění. V rámci těchto záchranných prací byly často použity unikátní způsoby transportu částí nebo celých budov. Konkrétní podrobnosti o historii staveb i technické detaily jejich záchrany – transferů - jsou popsány u jednotlivých staveb. Od roku 2009 je tento okruh oficiálně zpřístupněn pro návštěvníky, prozatím jako prohlídka exteriérů. Prohlídka je volná.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt