Colloredo-Mansfeldský palác patří k vynikajícím příkladům pražské palácové architektury s bohatým stavebním vývojem, propojujícím prvky vrcholného baroka s pozdějšími rokokovými a druhorokokovými úpravami. Prohlídková trasa je budována na několika základních principech, jimž dominuje snaha přilákat pozornost především k uměleckohistorickým a architektonickým kvalitám objektu. Návštěvník se tu v patnácti zastaveních seznámí s nejcharakterističtějšími prvky paláce, s výsledky stavebně-historických a restaurátorských průzkumů, s jeho vlastnickou historií a společenským a kulturním životem paláce v minulosti a zároveň také se záměry Galerie hl. m. Prahy na další využití.
VícePanovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři našeho regionu, jsou tématem této expozice. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář nebo která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky.
VíceHlavní výstava ze stejnojmenného výstavního cyklu Národního muzea se věnuje penězům jako společenskému fenoménu. Není pouze o vzácných numismatických exponátech, ale zaměřuje se i na to, jak peníze získat, na ekonomiku, směnný obchod či korupci. Na způsob získávání peněz je nahlíženo nejen z oblasti legálních, ale rovněž nelegálních možností, jako byly např. loupeže nebo podvody. Interaktivní výstava se zabývá i opačným tématem, tedy jak se o peníze přichází či jakým způsobem se utrácí. Návštěvníci se mohou těšit na řadu unikátních předmětů, jako je zletý 100dukát Ferdinanda III., zlatá cihla, Fabergého vejce, největší diamant v českých sbírkách, slavný padělěk 100 Kč z 20. let 20. století či autentické předměty spojené s postavami české popmusic.
VíceAféry se na nás z médií v poslední době valí proudem. V množství informací se často jen obtížně orientujeme. Vyžadujeme shrnutí problému, a média nám to ochotně nabízejí. Chceme zkrátka vědět, kdo je padouchem a kdo obětí, nad kým se pohoršovat, s kým sympatizovat a koho litovat. Média tedy nejen informují, ale také uspořádávají a vytvářejí náš obraz světa. A dělala to i v minulosti. Výstava Aféry z výstavního cyklu Peníze provede časovým úsekem od konce 19. století, kdy naše země byla ještě součástí monarchie Rakouska Uherska, přes demokratickou první republiku až po dobu před listopadem 1989. Ukáže nejen historické aféry, ale právě a především to, jak byl v různých obdobích utvářen mediální obraz osobností a událostí veřejného života. Na výstavě uvidíte nejen množství novinových zpráv a písemností, audio a video záznamů a exponátů dokumentující životní styl jednotlivých období ale také předmětů, které složily některým známým, oblíbeným i neoblíbeným osobnostem.
VíceVýstava, kterou právě otvíráme, je malým závdavkem stálé expozice. Představuje významné výstavy, které Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea vytvořilo – či na kterých se podílelo – v posledních letech. Počiny, které Brno nevidělo, nebo ty, které vypovídají o formujících, klíčových etapách českého literárního vývoje: najdeme zde části výstavy Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo. (2013), Poklady Moravy (projekt připravený ve spolupráci s Národním muzeem a instalovaný v Praze v letech 2010-2011) a Normalizaci navzdory – zatím poslední výstavu Oddělení dějin literatury, která hojně čerpala z materiálu nového, právě vytvářeného fondu: Centra kulturních dějin 20. století.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt