První část expozice chronologicky vymezují vládnoucí rody − páni z Kravař, Pernštejna a Lichtenštejna. Další celky tvoří Třicetiletá válka na Prostějovsku, Krutý a strašný oheň prostějovský 1697, model Prostějov v hradbách inspirovaný vedutou města a okolí z roku 1728 a Klášter, kostel, nemocnice a lékárna milosrdných bratří. Úsek Baroko, rokoko a biedermeier ze sbírek Muzea Prostějovska představuje kvalitativně i kvantitativně nejzajímavější část muzejních sbírek − obrazy a miniatury, plastiky, zbraně, sklo, cín, porcelán, šperky a ozdoby.
VíceMilan Knížák uskutečnil cca 100 samostatných výstav v České republice, na Slovensku, v Polsku, Rusku, Německu, Maďarsku, Rakousku, Itálii, Holandsku, Belgii, Francii, Sýrii, Austrálii, USA a stovky společných výstav po celém světě. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha státních i soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Za svoji práci získal řadu prestižních ocenění.
VíceExpozice: cestování železnicí od poloviny devatenáctého století s důrazem na období první československé republiky, zrod a vývoj populárního vozítka OS-KAR (později Velorex), dále představujeme akademického sochaře Františka Formánka (1888-1964) především jako vynálezce létacích strojů....
VíceExpozice seznamuje návštěvníky s tradicí výroby vánočních ozdob na Královédvorsku. První část je věnovaná perlařství a vlastní výrobě vánočních ozdob. Výrobu perel demonstruje kout představující perlařskou dílničku. Instalace navozuje dojem, že jsme u perlaře v dílně a podílíme se na výrobě perel. Zbytek prostoru je pak věnován vlastní výrobě foukaných vánočních ozdob. Jsou zde zastoupeny všechny části výroby – foukání, smáčení, zdobení, záponkování a balení do krabic. Druhá část expozice představuje jakousi „vzorkovnu“ výrobků, které se v našem regionu vyrobily. Je zde k vidění výběr vánočních ozdob od 30. let 20. století do současnosti.
VícePřijměte pozvání k návštěvě bývalé brusírny skla, kde vznikla stálá expozice sklářských firem z Desné v Jizerských horách. Seznámíme Vás zde nejen s historií místního sklářství, ale i se současnou sklářskou tvorbou, technikami výroby až po hotové výrobky. Samozřejmostí je i malý krámek, kde můžete zakoupit zboží každé představované firmy za velmi příznivé ceny.
VíceHistorická expozice - nejstarších dějin postihuje vývoj společnosti na Hlinecku od nejstarších zmínek o osídlení oblasti až do konce 19. století, kdy se město stalo sídlem okresního zastupitelstva se starostou Karlem Adámek. Textilní expozice - tradiční textilní výroba má na Hlinecku velkou tradici. Odedávna zde byla rozšířena výroba plátna spojená s pěstováním lnu. Národopisná expozice ukazuje život venkovského lidu a prostředí, ve kterém žil. Jako protiklad slouží zařízený měšťanský čili panský pokoj. Zaniklá řemesla - hrnčířství, sklářství, hračkářství.
VíceNa sklonku roku 2004 došlo k reinstalaci Pamětní síně hlineckého rodáka, sochaře Karla Lidického, trvající bez větších změn od roku 1982. V expozici je ponechán reprezentativní soubor Lidického plastik vhodně skloubený s tvorbou malířů Hlinecka . Nechybí obrazy od Oldřicha Blažíčka, Františka Kavána, Gustava Macouna, Ludvíka Kuby, Karla Beneše, Rudolfa Hanycha, Jaroslava Sodomky, Jaroslava Polanského, Karla Wagnera, Jaromíra Trojana, Bohumíra Komínka, Jiřího Zemana, Jiřího Vaňka a Miroslavy Zychové.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt