Sbírka představuje obsáhlý průřez produktů známých hračkářských oblastí - Skašovska, Krounska, Hlinecka, Příbramska, jihočeské oblasti a dalších. Na exponátech můžeme sledovat vývoj tradiční hračky i výrobních postupů od minulosti po současnou produkci.
VícePrvní vrak historického motocyklu se k majitelům a provozovatelům muzea dostal v polovině 70. let. Po jeho úspěšné renovaci začala cíleně vznikat jedna z největších kolekcí historických motocyklů v tehdejším Československu, dnes v České republice. Veškeré renovační práce majitel dodnes provádí vlastními silami. O jejich kvalitě svědčí mimo jiné i skutečnost, že mnoho fotografií exponátů pocházejících z muzea bylo publikováno v odborných i laických motoristických časopisech. Půdní prostory slouží jako expozice pro cca 60 motocyklů. Dalších 40 strojů (včetně historických jízdních kol) je umístěno v pobočce muzea v Bečově nad Teplou. Sbírka českých i zahraničních značek obsahující i světové unikáty je průběžně rozšiřována společně se sbírkou historických českých hraček. Některé ze zajímavých exponátů představujeme na následujících stránkách.
VíceExpozice je instalována v přízemí budovy. Je seřazena chronologicky a členěna podle jednotlivých období, které sehrály v historii regionu Tachovska hlavní úlohu. Začátek je věnován pravěku našeho regionu. Na schematické mapě jsou zakreslena nejdůležitější archeologická naleziště. Jsou zde rovněž instalovány předměty nalezené při vykopávkách.
VíceNejvětší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.
VíceNejpřitažlivějším místem zámku je zcela jistě Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Prostor zahrady ohraničuje ze západní strany sala terrena s dochovanou freskovou výmalbou z roku 1678 a ze strany východní vznosný gloriet zdobený galerií barokních soch. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii.
VíceExperimentální archeologická expozice se vztahuje k období konce středověku (13. – 16. stol.) a představuje život sociálního prostředí vesnice, města, šlechty a církve.
VíceExpozice přibližuje návštěvníkům tradiční obyčeje a obřady, které se konaly při přípravě a samotném průběhu tradiční venkovské svatby na přelomu 19. a 20. století.
VíceVydejte se s námi hledat časoprostorové souřadnice, v nichž se pohybovali lidé zapsaní do dějin města Semil a okolí výrazněji než pouhým záznamem v matrice pokřtěných, oddaných či zesnulých. Navštivte dlouhodobou muzejní expozici Osobnosti Semilska a hledejte odpověď na otázku jak žili a čím se zapsali nejen do povědomí obyvatel města, ale v některých případech do historie naší vlasti...
VíceExpozice představuje celkem 8 historických dioramat, hlavních životních okamžiků velmože Mojslava, jehož pozůstatky byly nalezeny přímo v areálu Památníku.
VícePři prohlídce navštívíte dílny tradičních řemesel (kovář, mlynář, pekař, řezbář, bednář, řezník, kolář, brusič, švec), obytné světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem, selskými kroji a dalšími předměty lidové kultury. Dále uvidíte místnosti s ukázkami lidových nástrojů, výrobků a zařízení používaných v každodenním životě. Některé vystavené exponáty jsou zároveň prodejné. K muzeu patří také antik, kde kromě starých věcí, můžete zakoupit vstupenky na prohlídku a různé upomínkové předměty. Prohlídka hradu s průvodcem zahrnuje návštěvu muzea, řemeslných dílen, kaple i rytířského sálu.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt