Mnoho pěkných minerálů reprezentujících všechny barvy duhy můžete vidět na menší, ale krásou oplývající výstavě Kamenná duha v předsálí stálé expozice Svět nerostů. Představují výběr minerálů Mineralogicko-petrografického oddělení MZM, které jsou většinou ukryty v depozitářích.
VíceNávštěvníci si mohou vyzkoušet některé činnosti každodenního života našich předků a to např. získání mouky na drtiči, pletení na dutince, runové písmo, psaní husím brkem, módu, zbraně a zbroj, středověké tresty i hry a další překvapení. Na interaktivity navazuje Stezka rytíře Rubína, na kterou dostanete, v rámci vstupenky, pracovní list a po návratu a splnění úkolů na Stezce, čekají malé odměny. Stezka Vás zavede okolo Semtěše nejen na některá místa již zmiňovaná. Zde Vás čeká popis, obrázek a úkol.
VíceNová expozice, která přibližuje práci švadlen a ševců v domácím prostředí. Zejména pro malé návštěvníky, kteří si chtějí sami něco zkusit, jsou připraveny různé aktivity, při nichž si budou moci vyzkoušet své dovednosti – např. tkaní na malém tkalcovském stávku, či vyrobit jednoduchou botu z látky.
VíceDům gobelínů - centrum tkalcovských řemesel navazuje na více než stoletou tradici existence gobelínových dílen v J. Hradci. Veřejnost se zde seznámí jak s historií tkalcovství v J. Hradci ve stálé expozici věnované Marii Teinitzerové, tak s tradiční a unikátní technologií ručního tkaní na horizontálním a vertikálním stavu prostřednictvím zručných tkadlen, které můžete pozorovat při práci přes skleněnou stěnu v originálním interiéru.
VíceKostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých. Je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Poté, co podle pověsti jeden ze sedleckých opatů, který do Jeruzaléma cestoval s diplomatickým poselstvím, přivezl z hakeldamského pole hrst hlíny a rozprášil ji na klášterním hřbitově, stal se tento hřbitov takzvaným Svatým polem, nejstarším ve střední Evropě. To vyvolalo zájem o pohřeb v Sedlci a tak se sedlecký hřbitov začal rozrůstat. Po morové ráně roku 1318 zde bylo pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. V roce 1421 byly objekty sedleckého kláštera zasaženy požárem založeným husity, požár částečně zasáhl také stavbu hřbitovního kostelíka. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid. Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.
VíceSbírka obsahuje na 150 exponátů kapesních, stolních, podlahových, nástěnných hodin či budíků, a to včetně velmi zajímavých či kuriózních kousků. „Nejstarší jednoručičkové nástěnné hodiny pocházejí z roku 1580, jsou z Čech. Unikátní jsou vodní hodiny. Za povšimnutí určitě stojí i hodiny ve tvaru rakve, jež si nechal na konci 19. století vyrobit bohatý kupec ve Vídni po smrti své manželky. Všechny hodiny jsou funkční,“ pochlubil se majitel sbírky Václav Šimonovský starší.
VíceExpozice prezentuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle od jejich počátků až do současnosti. Hned v úvodu, v suterénním ochranném objektu, jsou prezentovány pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v minulém roce. Vedle navazuje expozice zámeckého návrší, kde je prostřednictvím 3D modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný a širší veřejnosti dosud téměř neznámý stavební vývoj této lokality – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámecký areál, původní piaristické budovy až po současný stav. Další části expozice obsahují řadu unikátních předmětů – mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč, iluminovaný graduál literátského sboru ze 16. století, obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století, podmalby na skle, „Litomyšlské nebe“ s originálními osobními předměty A. Jiráska, B. Němcové, M. D. Rettigové a dalších osobností nebo staré tisky litomyšlské tiskárny a ruční tisky a štočky Josefa Portmana.
VíceVítěz od Bělehradu, nesmrtelný rakouský vojevůdce, lidová postava dodnes ožívá ve zlidovělé písni a rčeních u nás i v zahraničí. Slavný maršál se na konci jara 1790 přesunul se svou armádou na severní Moravu, koncem června jej však při obědě na zámku v Hradci nad Moravicí postihnul těžký záchvat a musel být převezen do Nového Jičína. V nedalekém Novém Jičíně 14. července umírá. Jeho unikátní sbírka vojenských plánů, map, atlasů a jeho knihovna jsou dnes považovány v Rakousku za nezvěstné a ztracené.
VíceJedná se o žakárský stuhařský stav vyrobený v roce 1903 firmou Lüdorf v Gross-Schönau (dnes Velký Šenov u Šluknova). Po technické stránce se jedná o osmichodý stav se žakárským strojem, u něhož větší část konstrukce (včetně funkčních součástek) je dřevěná. Pro nás laiky: termín osmichodý znamená, že je možno vedle sebe vyrábět osm stuh stejného vzoru, v tomto případě o šířce 7 cm. Žakárský stroj vytváří tkaný vzor, naprogramovaný pomocí děrných štítků – lepenkových karet s vyraženými dírkami (až 400) – a dokážou vytvořit i velmi složité vzory. Stuhy mohou být utkány až v pěti barvách (bílá + čtyři další).
VíceSoučástí areálu jsou objekty stálého těžkého opevnění v obci Šatov a jejím bezprostředním okolím, budované v letech 1935–1938 k ochraně státních hranic, z nichž některé byly využívány armádou i v poválečném období. Zpřístupněný pěchotní srub MJ-S3 "Zahrada" je uveden do podoby z osmdesátých let, včetně maskovacího nátěru používaného na objektu v tomto časovém období. Objekt je vybaven původní výzbrojí a výbavou používanou zde v letech 1960–1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59. Druhým srubem v areálu je MJ-S 2 "Úvoz", který je však nepřístupný pro veřejnost, možná je prohlídka pouze jeho exteriéru. Objekt bude zvenku uveden do podoby z posledních let využívání Armádou České republiky. K památce náleží také několik lehkých objektů vz. 37 typu A a typu E. Dva lehké objekty typu A jsou situovány mezi pěchotní sruby a budou příležitostně zpřístupňovány pro veřejnost (provoz bude zajišťován členy Klubu vojenské historie a Vojensko-historických jednotek).
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt