Stálé expozice Muzea Šumavy představují dnes jednu z největších sbírek šumavského skla v České republice. Její součástí jsou i bývalé vzorkovny skláren v Klášterském Mlýně, Lenoře, Schmidovská sbírka skla, archiv sklářských střihů a velký soubor šumavských podmaleb na skle. Nejrůznější techniky zpracování skla představuje sbírka Bruno Schreibera ve stálé expozici Muzea Šumavy v Sušici. Stálá expozice Muzea Šumavy v Kašperských Horách představuje kromě jiného velký soubor secesního skla z Klášterského Mlýna a skla rodiny Abelů včetně zrcadel a zrcadlových obrazů je možné vidět v muzeu v Železné Rudě.
VíceJak již název napovídá, jedná se o výstavu věnovanou historii spaní a další relativně intimní oblasti lidského života – spodnímu prádlu. Dominantním exponátem je nábytkářský skvost – kompletní ložnicová sestava (postele, noční stolky, skříně, toaletka) – z počátku 20. století, kterou zakoupili 7. září 2009 do sbírek Muzea jižního Plzeňska v Blovicích poslanci Parlamentu České republiky Ing. Jiří Papež a JUDr. Jiří Pospíšil od pravnučky Josefa Františka Karlíka (*1844 - †1915), blovického mlynáře a zemského a říšského poslance. O 5 dní později byl nábytek věnován Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích k výročí 725 let od založení města. Útulná ložnice s vysoko nastlanými peřinami a duchnami dokazuje, že na pohodlí, odpočinek i spánek byl před sto lety kladen velký důraz.
VíceV espozici můžete vidět kromě klasických dřevěných necek a valch také unikátní funkční mandl téměř mamutí velikosti. A když už doba našich prababiček – tak součástí expozice je i původní skutečná pec z přelomu 18. a 19. století včetně skromného vybavení světničky této doby.
VíceHistorický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti.
VíceNa pravém břehu řeky Bečvy se rozprostírá renesanční zámek Hranice. V prvním patře zámku je umístěna galerie, otevřena je denně mimo neděle. Místnosti nejsou běžně přístupné, protože slouží Městskému úřadu, ale ve dvoraně a severním křídle zámku se konají výstavy a kulturní akce. V letech 1553-62 dal zámek vystavět Jan Kropáč z Nevědomí na místě starší gotické tvrze. Dnešní podoba pochází ze začátku 17.stol., úpravy byly provedeny za majitele Zdeňka Žampacha z Potštejna. Dodnes se dochovala část městského opevnění, 4 m vysoká a 1 m silná hradba s několika polokruhovými baštami. V letech 1996-98 proběhla na zámku rekonstrukce. Bylo obnoveno celé unikátní severní křídlo, restaurováním prošly i arkády a kuželková balustráda. Opravený zámek je ukázkou památky, využité pro moderní účely.
VíceLipník nad Bečvou je starobylé město ležící uprostřed Moravské brány, město s mnoha památkami a krásným okolím. Na jedné straně se nad městem vypínají Oderské vrchy, na straně opačné Hostýnské vrchy s majestátným hradem Helfštýnem. Od roku 1989 je Lipník nad Bečvou městskou památkovou rezervací, jedinou v okrese Přerov a po Olomouci druhou v Olomouckém kraji. K významným objektům města patří renesanční zámek vybudovaný v letech 1596-1609. Stavbu začal Hynek Bruntálský z Vrba a pokračoval v ní jeho syn. V polovině 17.stol. přistavěli Dietrichštejnové boční křídla a v 19. stol byl zámek přestavěn novobarokně s několika pseudoempírovými prvky. Na objekt navazuje rozlehlý park ze 17.stol., rostou zde vzácné dřeviny. Objekt má unikátní zahradní terasu na střeše hospodářské budovy. V 19. století byly postaveny skleníky.
VíceMultimediální muzejní expozice věnovaná dějinám Mladé Boleslavi od pravěku po rok 1600. O víkendech možnost prohlídky muzejní expozice zábavnou formou o „Glejt znalostní“.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt