image
Drobečková navigace

Úvod > Okolí > Akce v okolí

Akce v okolí


Národopis

Místo
tř. Míru 447, 34701 Tachov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Měšťanský interiér - Expozice je instalována v patře a využívá prostor bývalých klášterních cel. Je tedy členěna do devíti pokojů - devíti oblastí znázorňujících život městského ale především venkovského obyvatelstva v minulosti. Jedna místnost představuje měšťanský interiér z přelomu 19. a 20. století. Vystaven je nábytek, sklo, porcelán, panenka i řada zajímavých drobností. Dále můžete vidět části: Venkovská domácnost, Kovářství, Oděv a jeho výroba, Kuchyně, Hrací mechanismy.

Více

Bývalý klášterní refektář

Místo
tř. Míru 447, 34701 Tachov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Tento prostor s původní nástěnnou a nástropní výmalbou je nejpůsobivější částí expozice. Jednotlivé výjevy zobrazují jednak františkánské světce a jednak známé biblické příběhy. Je zde možno spatřit i velkoformátový obraz bitvy křižáků s Turky u Bělehradu. Svatý Jan Kapitsrán, který měl v této bitvě učinit zázrak, byl zároveň tím, kdo přivedl po husitských válkách františkány do Tachova. V místnosti jsou dále instalovány gotické sbírky - madony, oltářní křídla a oltářní skříň. Návštěvníky nejvíce obdivované je sousoší z lipového dřeva v životní velikosti - Poslední večeře Páně.

Více

Zámek

Místo
náměstí Republiky 1, Město, 34601 Horšovský Týn
Datum konání
Stálá akce

Zámecké bydlení od 16. století do počátku 20. století, salóny, taneční sál, knihovna, unikátní obrazová galerie českých panovníků.

Více

Česká hračka

Místo
Vimperská 12, 34192 Kašperské Hory
Datum konání
Stálá akce
Typ

Sbírka představuje obsáhlý průřez produktů známých hračkářských oblastí - Skašovska, Krounska, Hlinecka, Příbramska, jihočeské oblasti a dalších. Na exponátech můžeme sledovat vývoj tradiční hračky i výrobních postupů od minulosti po současnou produkci.

Více

Historické motocykly

Místo
Vimperská 12, 34192 Kašperské Hory
Datum konání
Stálá akce
Typ

První vrak historického motocyklu se k majitelům a provozovatelům muzea dostal v polovině 70. let. Po jeho úspěšné renovaci začala cíleně vznikat jedna z největších kolekcí historických motocyklů v tehdejším Československu, dnes v České republice. Veškeré renovační práce majitel dodnes provádí vlastními silami. O jejich kvalitě svědčí mimo jiné i skutečnost, že mnoho fotografií exponátů pocházejících z muzea bylo publikováno v odborných i laických motoristických časopisech. Půdní prostory slouží jako expozice pro cca 60 motocyklů. Dalších 40 strojů (včetně historických jízdních kol) je umístěno v pobočce muzea v Bečově nad Teplou. Sbírka českých i zahraničních značek obsahující i světové unikáty je průběžně rozšiřována společně se sbírkou historických českých hraček. Některé ze zajímavých exponátů představujeme na následujících stránkách.

Více

Historie do r. 1945

Místo
tř. Míru 447, 34701 Tachov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice je instalována v přízemí budovy. Je seřazena chronologicky a členěna podle jednotlivých období, které sehrály v historii regionu Tachovska hlavní úlohu. Začátek je věnován pravěku našeho regionu. Na schematické mapě jsou zakreslena nejdůležitější archeologická naleziště. Jsou zde rovněž instalovány předměty nalezené při vykopávkách.

Více

Hradní okruh – Okruh za tajemstvím

Místo
Zbiroh
Datum konání
Stálá akce

Zahrnuje tajemstvím opředené místnosti. Ermitáž proslulou tajnými rituály nacistických skupin SS. Kobky, které zde sloužily jako vězení. Doživotní vězení si zde odpykávali vlastizrádci a nejvyšší představitelé stavovského povstání. Dále se vystoupá na hlavní útočištnou věž z počátku 13. století. Navštívíte jednu z nejstarších hradních kaplí na našem území, na které jsou patrné období, jimiž procházela. Nakonec Vás zavedeme do prostoru hradní study, která se svou hloubkou řadí mezi jedny z nejhlubších studen v Čechách a ve střední Evropě.

Více

Zámecký okruh

Místo
Zbiroh
Datum konání
Stálá akce

Provedeme Vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku na sklonku 12. století až do jeho novodobých dějin. Výklad historie zdejšího místa je obohacen také o historii templářského řádu s některými zcela unikátními exponáty. Prohlídka zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny, Strousbergův salonek, Zednářský salonek s zednářskými ceremoniemi a Secesní salobnek zahrnující tvorbu Alfonse Muchy. Dále navštívíte jedinečné prostory monumentálního Muchova sálu, ve kterém Alfons Mucha, člen Zednářů, namaloval své nejznámější dílo “Slovanská epopej”.

Více

Prohlídka zahrady

Místo
Gen. Svobody, Kroměříž
Datum konání
Stálá akce

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě.

Více

Krýzovy jesličky

Místo
Balbínovo nám. 19, Jindřichův Hradec I, 37701 Jindřichův Hradec
Datum konání
Stálá akce
Typ

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Více