Výstava perníkových betlémů (každoroční výstava čerstvě pečených perníkových betlémů, které vždy budí obdiv malých i velkých návštěvníků). Výstava ostatních betlémů (je zde k vidění 50 betlémů, z nichž některé jsou starší více než 100 let. Většina je vyřezávaná ze dřeva, ale vystaveny jsou i betlémy z chleba, cukru nebo papíru). Karlštejnský královský betlém.
VíceV prostoru roubeného průčelí Klemencovska je instalována expozice dokumentující podobu podomácké výroby skla v druhé polovině 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začal rozšiřovat tehdy nový způsob obživy. Skláři ve svých chalupách vyráběli komponenty skleněné bižuterie broušené na brusném stroji (klemprdě) či vinuté u stolu s petrolejovým kahanem. Součástí expozice jsou ukázky pracovních pomůcek sklářů (sklářský stůl s kahanem, stroje na výrobu a broušení korálků, nářadí) a finálních výrobků. Další expozice mapuje produkci místních sklářských firem v předválečném období. V roce 1920 byla k podpoře a rozvoji sklářského oboru založena Státní odborná sklářsko–obchodní škola, která měla zajistit přísun kvalifikovaných pracovních sil, nejen řemeslně zručných, ale také na určité umělecké úrovni. Mnozí z jejich absolventů založili své vlastní závody na výrobu a rafinaci skla. Ve svém oboru dosáhli výtečných výsledků a železnobrodské sklo se stalo pro svou kvalitu a specifickou uměleckou podobu pojmem i ve světě. Galerie osobností sklářské školy představuje pedagogy a žáky nejdůležitější instituce, která měla zásadní význam na rozvoj umělecké kvality železnobrodského skla. V ní se prostřednictvím vybraných děl představují nejvýraznější osobnosti, které na sklářské škole působily. Za všechny jmenujme dlouholetého ředitele školy arch. Aloise Meteláka, Zdeňka Junu, Jaroslava Brychtu, Miloslava Klingera, Jindřich Tocksteina a Božetěcha Medka. Výstavní síň Brychtové a Libenského tvoří efektní závěr sklářské expozice. Oba světově proslulí sklářští výtvarníci prezentují průřez své společné tvorby. Za umělecký přínos ve vývoji tavené plastiky byli mnohokrát oceněni. Jejich díla se vystavují na celém světě a jsou zastoupena ve sbírkách nejvýznamnějších světových galerií.
VíceProhlídkové trasy: Gotické paláce – základní trasa, která zavede návštěvníka do útrob staré části hradu, předvede stavitelství gotického slohu, ukáže v syrovém pohledu vězeňské cely a utrpení na mučících nástrojích. Zlatým hřebem bude unikátní kaple s nádherným oltářem z Jagellonské doby a velký Královský sál, kde vyslance z celé Evropy přijímali Karel IV. i jeho syn Václav. Druhá prohlídková trasa je pro náročné a vede celým hradem doslova od sklepa po půdu. Projdete celou první trasu a nebude chybět ani oratoř, jedna z největších knihoven čítající přes 50 tis. svazků a Furstenberská obrazárna. Vystoupíte i do exteriérů na hradební ochozy a do Velké věže, kde poznáte, jaký byl důmyslný obranný systém.
VíceExpozice přináší obrazový i trojrozměrný materiál, dokumentující dějiny tohoto kdysi mohutného a významného sídla.
VíceExpozice je rozdělena do tematických celků: I. sv. válka, Čs. legie, II. sv. válka, 50. léta, válka v Perském zálivu a v Bosně, válka v Korei a ve Vietnamu, atentát na Heydricha, Lidice a Ležáky, exponáty jiných států.
VíceMuzeum Blansko vybavilo zrekonstruované historické interiéry dobovým nábytkem a doplňky, zčásti původními, zčásti dokreslujícími někdejší atmosféru těchto návštěvnicky nejatraktivnějších prostor blanenského zámku.
VíceJiráskovo muzeum v Hronově bylo založeno v roce 1908. V 80. letech 20. století došlo v souladu s tehdejšími tendencemi k integraci s Okresním muzeem v Náchodě. Expozice Jiráskova muzea v Hronově umístěná ve druhém poschodí v průčelí Jiráskova divadla však zůstala zachována, pouze zde došlo k některým změnám v instalaci a v roce 2002 byla částečně renovována. Muzeum i divadlo, v němž je umístěno, nesou jméno významného rodáka Aloise Jiráska. Expozice je věnována jeho osobnosti a dílu a především autentickým vzorům literárních postav – Josef Regner, Antonín Knahl. Expozice rovněž připomíná další významné hronovské rodáky a jejich tvorbu, historii známého místního ochotnického divadla i další zajímavosti.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt