Tylův rodný dům nesl původní název „Dům u zlatého hřebene“ a stával v bývalé Čáslavské, dnešní Tylove ulici. Z původní podoby se zachovaly pouze gotické základy, protože jeho dnešní podoba vznikla po velkém požáru Kutné Hory v roce1823. Na průčelí domu je od roku 1862 instalován medailónový reliéf Tylova poprsí pripomínající, že se zde 4. února 1808 narodil Josef Kajetán Tyl, spisovatel, dramatik a tvůrce textu české národní hymny „Kde domov můj“. V budově je umístěna expozice věnovaná životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.
VíceSekery a sekernické řemeslo v životě vesnického člověka - výstava o sekerách, sekernictví a vesnických kovárnách. Život obyvatel kolem Vltavy - výstava fotografií a starých pohlednic ze sbírek Městského muzea v Týně nad Vltavou dokumentující jižní část středního Povltaví v minulosti. Lidová architektura a sídla na Sedlecku - výstava o lidových stavbách z okolí Sedlce–Prčice a srovnání jejich současného stavu s dobovou kresebnou dokumentací. Nejstarší roubené domy - výstava o nejstarších dochovaných vesnických roubených domech v České republice.
VíceExpozice vltavotýnského muzea se řadí svým rozsahem k největším v republice, obsahuje přes 1000 ks vltavínů.
VíceExpozice prezentuje ryby českých řek, rybníků a přehradních nádrží v sedmi akváriích o objemu 2 000 litrů, dvou akvárií o objemu 2 500 litrů a jedné průhledové nádrži o objemu 130 litrů.
VíceProhlídková trasa peckovského hradu zahrnuje celkem sedm interiérových místností, dále mučírnu a sklepení. Expozice v prvním a druhém patře je zaměřena na dějiny hradu, život a dílo nejznámějšího majitele Pecky Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a obecněji na období renesance a raného baroka. Jedna z místností je věnována životu venkovských lidí v Podkrkonoší.
VíceChebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí. Románská falc vznikla před koncem 12. století rozšířením a přestavěním staršího kamenného hradu na akropoli slovanského hradiště. Římský císař Friedrich I. Barbarossa ji začal budovat v roce 1179. Za vlády Friedricha II. na poč. 13. stol. byla postavena jedinečná dvojitá hradní kaple sv. Erharda a Uršuly. Z barokní přestavby na citadelu se dochovaly cihlové hradby s kasematy, kde je instalována stálá výstava chebského kamnářství. Dnes jsou přístupné ještě další zachované objekty - Černá věž postavená ze sopečného tufu a pobořený palác s unikátními pětidílnými románskými okny.
VíceVýstava umístěna v podzemí budovy muzea a je rozčleněna do dvou částí. První část zachycuje formou textů a fotografií vznik a historii loutkového divadla v Humpolci. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout i 4 nejstarší loutky z let 1920 – 1930 od místního řezbáře. V druhé části je k vidění 10 pohádkových scén vytvořených ze 60 loutek, které byly muzeu zapůjčeny. Tyto loutky vytvořil lékař humpolecké nemocnice MUDr.Vojmír Kubíček se svojí ženou a v letech 1964 – 1970 s nimi hráli v nemocnici divadlo za spolupráce dalších zaměstnanců nemocnice. Tato expozice je určena především malým návštěvníkům, pro které byl vytvořen hrací koutek, v němž si mohou s několika loutkami a maňásky pohrát. Věříme, že loutky osloví jak děti tak i ty dříve narozené.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt